TÜKONFED / Basın Açıklaması / Mağduriyetler Bir An Önce Giderilmeli

MAĞDURİYETLER BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ

Anayasa Mahkemesinin trafik sigortasında değer kaybı, destekten yoksun kalma ve sürekli sakatlık tazminatlarına ilişkin trafik sigortası genel şartlarını iptal etmesini değerlendiren TÜKONFED Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan BAĞCI; “Trafik Sigortası primleri artacak, tazminatı alma süresi uzayacak ve sonuçta tüketicinin mağdur olacağını” belirtti.

ANAYASA MAHKEMESİNİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi, trafik sigortasının genel şartlarındaki bazı maddeleri iptal etti. 14 Şubat tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre, Anayasa Mahkemesi trafik sigortasında değer kaybı tazminatı, destekten yoksun kalma tazminatı ve süreklik sakatlık tazminatlarına ilişkin maddelerin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi.

TÜKONFED Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı; “İptal edilen maddeler, trafik sigortası açısından sigorta şirketlerinin yıllardır zarar etmesini engelleyen hem de Trafik Sigortası Primlerinin daha da artmasını engelleyen, tazminatların eşit adil bir şekilde zarar görenlere aracısız ödenmesini düzenleyen hükümlerdi. Bu düzenlemelerin iptali ile sigorta şirketleri trafik sigortası primleri arttıracak, tazminat hesaplama yöntemi belirsizlik içerdiği ve her olaya göre farklılık arz edeceği için ödeme süreci uzayacak ve sonuçta ise tüketicinin mağdur olacaktır.

Temel şartlarda değişiklik yapan bu hükümler ile aracılara gerek kalmadan, sigorta şirketlerinin belirlenen şartlara göre hesaplanan tutarları hak sahiplerine biran önce ödemekteydi. Sigortalılar veya hak sahipleri direk sigorta şirketlerine başvurup, tazminatlarını alabilmekteydi. Ancak bu hükümlerin iptali ile aracılar yeniden devreye girecek ve onlar için kazanç kapısı haline gelecektir. Vefat, sakatlık ve değer kaybı tazminatlarında yine belirsizlik hakim olacak. Sigortalı ya da yakınları sigorta şirketinin belirlediği tazminat tutarını beğenmeyecek mahkemeye ya da Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuracaklardır. Bu da yargının iş yükünün artmasına neden olacaktır. Sigortalılar da tazminatlarını alabilmek için uzun süre mahkeme sonucunu beklemek durumunda kalacaktır.

Yapılması gereken Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından iptal edilen kanun maddelerinin yerine mağduriyetleri giderecek yönetmeliklerin ivedi olarak çıkartılmasıdır.

Turusan BAĞCI

TÜKONFED – Tüketici Konfederasyonu

Sigortacılık Komisyon Başkanı  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*