Araç Değer Kaybı Tazminatı Tahsili Nasıl Yapılır?

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI TAHSİLİ NASIL YAPILIR?

Meydana gelen trafik kazasında aracın onarım gideri karşılanıp, hasar görüp orijinal halini kaybetmiş hasar kayıtlı bir aracın emsallerine göre piyasa sürüm değerinin aleyhte değiştiği açıktır. Buna “araçta değer kaybı” denilmektedir. Hukuk düzenimiz de araçta değer kaybının tazmini isteme imkanı vardır.

Trafik kazası sonrasında aracında değer kaybı oluşan kişiler bu zararını kazadaki kusuru oranında tazminini talep edebilir. Aracında değer kaybı oluştuğunu düşünen taraf, alınacak bir ekspertiz raporu ile sigorta şirketine başvurulması gerekiyor. Bu başvuru sonrasında talep edilen zarar sigorta poliçe sınırlarının dışında kalıyorsa veya olumsuz cevap verilmesi yada hiç cevap verilmemesi halinde uyuşmazlık için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılabilir. Bunun yanında veya akabinde Mahkemelerde dava açma yoluna gidilebilir.

Bu başvurular sonrasında Sigorta Tahkim Komisyonu kararı veya dava açılan mahkeme kararı ile alacak hakkınız tespit ve kararı sonrasında bu kararları İcra Müdürlükleri aracılığı ile tahsile konu edebilirsiniz.

Ancak tüm süreçlerde süreli işlemler ve takibi gerektirir işlemler olması nedeniyle hak kayıplarına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım alarak süreci devam ettirmek tavsiye edilen yol olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*